Lofoty

Lofoty a Vesterålen jsou zřejmě to nejlepší, co lze v Norsku nalézt. Jih je složen z několika ostrovů a mnoha divokých fjordů. Sever souostroví – často mylně také nazývaný Lofoty, je ve skutečnosti souostroví Vesterålen;  na jeho nejsevernějším výběžku leží městečka Andenes a Bleik, která jsou výchozím bodem pro pozorování velryb.

Lofoty

Trvalým kotvištěm lodě a tedy výchozím i koncovým bodem pro plavby (převzetí a odevzdání lodě)  je malý přístav Henningsvær, příslušná letiště jsou Svolvær nebo Evenes – podle aktuálně nejvýhodnějších letů. Doprava mezi letištěm a lodí je zajištěna místním vozidlem. 

Některé posádky volí dopravu vlastním autem, např. při okružní cestě Norskem a nájem lodě, jako zpestření cesty, jen na několik dnů.

V letní sezóně mohou být náplní vaší plavby, podle vaší volby, například turistika v horách, možnost lovu ryb pro vlastní spotřebu na lodi, nahodile pozorování kosatek, mořských orlů a tuleňů, relaxace v unikátním prostředí hor a rybářských vesniček s charakteristickými chatkami na kůlech. Slunce v tu dobu téměř nezapadá a počasí je skvělé – přes den kolem 18 – 24 ° C, déšť jen ojediněle. Výhodou využití lodě je, kromě vlastního požitku z plavby v horách, i možnost podívat se do míst z pevniny nedostupných, a téměř liduprázdných i v plné sezóně.

Plavby je výhodné volit libovolně v oblasti všech ostrovů, nejlépe na jih od Henningsvær, až do Reine a Å.

V zimní sezóně je hlavní možností skialpinismus v horách kolem základny Henninsgvær a pozorování kosatek, ve spojení s relaxací va malebných přístavech. Den je v období březen – duben podobně dlouhý jako ve střední Evropě, teploty přes den mezi 5 – 10 °C.  V tomto období je v celé oblasti značný autentický  ruch, protože rybáři, kteří se sjíždějí z celého pobřeží, využívají tahu sleďů a navázaného výskytu tresek pro bohatý zimní lov.

 

 

Slunce na Lofotech: délka dne za polárním kruhem je v průběhu roku od celodenního světla až po celodenní tmu. Na Lofotech je  od 7.12. do 5.1. celý den soumrak, naopak od cca 27.5. – 14.7. slunce vůbec nezapadá, 20.-21. 3. a 20.-23.9. nastávají jarní a podzimní rovnodennosti. Podrobný diagram délky slunečního svitu najdete zde:                                                                                                                   Sluneční svit Lofoty

 

Velryby: nejzaručenější výskyt velryb je mezi Andenes a Bleikem na severu Vesterålen. Oblast kolem Henningsvær je ale natolik celoročně využitelná, že zatím neplánujeme trvale umístit loď na  sever Vesterålen. Přeplout tam v rámci vaší plavby je možné, ale plavba jedním směrem trvá cca 12 – 14 hodin, přitom jedinou tamní specializací je právě pozorování velryb. V létě je nejčastější výskyt plejtváků, kdy lze zahlédnou vždy po 20 – 30 minutách jejich hřbety a po 5 – 7 minutách pobytu na hladině, kdy se opět zanořují, předvedou své mohutné ocasní ploutve nad hladinou. V zimě je zde častý výskyt kosatek a vorvaňů, kteří se předvádějí při mohutných skocích, tvorbě „bublinkových sítí“ a následného lovu v nich. Zážitek unikátní, nezapomenutelný, dechberoucí.

Pro lepší využití lodě na Lofotech, bez nutnosti přeplouvat do Andenes, je možné v létě i v zimě, dojet z Henningsvær do Andenes místním autem našeho partnera a absolvovat plavbu za velrybami v Andenes na tamních lodích, které se na tuto činnost specializují. Předem lze zajistit aktuální informace o výskytu kytovců, rezervovat místa na lodi a dojet do Andenes cíleně na konkrétní vyplutí. Přejezd autem (jedna cesta) trvá cca 4 hodiny, plavba cca 4 hodiny, a v zásadě lze takovou akci zvládnout i bez přenocování v Andenes.

Vesterålen

Oblast na severním výběžku Vesterålen, u městeček Andenes a Bleik, je unikátní téměř trvalou přítomností  různých druhů kytovců, podle ročního období. Je to dáno cyklem výskytu jejich potravy – typicky např. sleďů, v kombinaci s reliéfem pevninského šelfu, který zde vytváří podmořský kaňon, přibližující se k pobřeží z hloubek přes 2000 metrů.

Období vhodné k pozorování je prakticky celý rok, ale nejvhodnější jsou dva vrcholy:

 • prosinec – únor (březen), kdy táhnou sledi a jsou masivně loveni jak kosatkami, tak velrybami
 • celé léto s výskytem zejména plejtváků.

 

Termíny, ceny

Kalendář termínů a cen pronájmu lodě Nonoah najdete zde…  Termíny a ceny

 

Co vás čeká na vaší plavbě:

 • využití bytelné, stabilní, pohodlné a bezpečné lodi, vybavené pro expediční plavby v těžkých podmínkách. 
 • během plavby podél divokého pobřeží, do zátok a kaňonů,  v prostoru téměř nadpřirozené Země-Nezemě, v „domácím“ pohodlí lodě, můžete zažít:
  • setkání s velrybami, tuleni, mořskými orly, losy a dalšími živočichy.
  • večerní kotvení v divokých zátokách, anebo v autentických rybářských vesničkách, s možností ochutnávek místních specialit.
  • lov ryb a jejich přípravu na lodi.
  • výlety po pevnině autem.
  • výlet na velrybí safari v Andenes.
  • v létě možnost pozemních výstupů v horách ve vámi zvolené obtížnosti.
  • v zimě skialpinistické tůry s nástupem z lodě. 
 • budete mít jedinečnou možnost prožít Lofoty bez turistů!  … 99% turistů je vázáno na pozemní dopravu, proto se jim na lodi můžete vyhnout.
 • procítíte zhmotněnou relaxaci v prostředí, kde je zvykem být v klidu a potichu, nekrást a nepodvádět – pro vnímavé jedince balzám na duši…
 • získáte zdroj nepřeberného množství informací a místních znalostí,  získaných profesionálním nájezdem desítek tisíc mil našich posádek  od Atlantiku, přes Norské a Barentsovo moře, až po Grónské moře a Severní ledový oceán.

 

Více informací, kontakt

 

Kalendář termínů a cen pronájmu lodě Nonoah najdete zde…  Termíny a ceny

 

Více informací, kontakt
Nahoru

Pro více informací volejte 602 36 25 25, nebo piste do zprávy na stránce KONTAKY nebo na Facebook