Lofoty

Lofoty a Vesterålen jsou zřejmě to nejlepší, co lze v Norsku nalézt. Jih je složen z několika ostrovů a mnoha divokých fjordů. Sever souostroví – často mylně také nazývaný Lofoty, je ve skutečnosti souostroví Vesterålen;  na jeho nejsevernějším výběžku leží městečka Andenes a Bleik, která jsou výchozím bodem pro pozorování velryb.

Lofoty

Výchozím i koncovým bodem pro plavby je malý přístav Henningsvær, příslušná letiště jsou Svolvær nebo Evenes – podle aktuálně nejvýhodnějších letů. Doprava mezi letištěm a lodí je zajištěna naším vozidlem. 

V letní sezóně jsou hlavní náplní plavby a turistika v horách, možnost lovu ryb pro vlastní spotřebu na lodi, nahodile možnost pozorování kosatek, relaxace v unikátním prostředí hor a rybářských vesniček s charakteristickými chatkami na kůlech. Slunce v tu dobu téměř nezapadá a počasí je skvělé – přes den kolem 18 – 24 ° C, déšť jen ojediněle. Výhodou využití lodě je, kromě vlastního požitku z plavby v horách, i možnost podívat se do míst z pevniny nedostupných, a téměř liduprázdných i plné sezóně.

Plavby lze volit libovolně v oblasti všech ostrovů, nejlépe na jih od Henningsvær, až do Reine a Å.

V zimní sezóně se zaměřujeme na skialpinismus v horách kolem základny Henninsgvær a pozorování kosatek. Plavby bývají kratší a slouží pro dopravu na místa nástupů na tůry a zpět na základnu. Den je v období březen – duben podobně dlouhý jako ve střední Evropě, teploty přes den mezi 5 – 10 °C.  V tomto období je v celé oblasti značný autnetický  ruch, protože rybáři, kteří se sjíždějí z celého pobřeží, využívají tahu sleďů a navázaného výskytu tresek pro bohatý zimní lov.

 

 

Slunce na Lofotech: délka dne za polárním kruhem je v průběhu roku od celodenního světla až po celodenní tmu. Na Lofotech je  od 7.12. do 5.1. celý den soumrak, naopak od cca 27.5. – 14.7. slunce vůbec nezapadá, 20.-21. 3. a 20.-23.9. nastávají jarní a podzimní rovnodennosti. Podrobný diagram délky slunečního svitu najdete zde:                                                                                                                   Sluneční svit Lofoty

 

Velryby: nejzaručenější výskyt velryb je mezi Andenes a Bleikem na severu Vesterålen. Základna v Henningsvær je ale natolik celoročně využitelná, že zatím neplánujeme přejezdy  na sever Vesterålen lodí,  protože přeplavba tam trvá cca 12 – 14 hodin, přitom jedinou tamní specializací je právě pozorování velryb.

V létě je nejčastější výskyt plejtváků, kdy lze zahlédnou vždy po 20 – 30 minutách jejich hřbety a po 5 – 7 minutách pobytu na hladině, kdy se opět zanořují, předvedou své mohutné ocasní ploutve nad hladinou. Podívaná jistě krásná a zajímavá, ale pro celý týden plavby není dostatečnou náplní.

V zimě je zde častý výskyt kosatek a vorvaňů, kteří se předvádějí při mohutných skocích, tvorbě „bublinkových sítí“ a následného lovu v nich. Zážitek unikátní, nezapomenutelný, dechberoucí. Pro celý týden plavby jej ale rovněž nepovažujeme za dostatečné využití lodě.

Z toho důvodu nabízíme, jak v létě tak v zimě, možnost dojet z Henningsvær do Andenes naším autem a absolvovat plavbu za velrybami na tamních lodích, které se na tuto činnost specializují. Na jednu z firem máme osobní kontakty, můžeme na dálku zajistit aktuální informace o výskytu kytovců, rezervovat místa na lodi a dojet do Andenes cíleně na konkrétní vyplutí. Přejezd autem (jedna cesta) trvá cca 4 hodiny, plavba cca 4 hodiny, a v zásadě lze takovou akci zvládnout i bez přenocování v Andenes.

Vesterålen

Oblast na severním výběžku Vesterålen, u městeček Andenes a Bleik, je unikátní téměř trvalou přítomností  různých druhů kytovců, podle ročního období. Je to dáno cyklem výskytu jejich potravy – typicky např. sleďů, v kombinaci s reliéfem pevninského šelfu, který zde vytváří podmořský kaňon, přibližující se k pobřeží z hloubek přes 2000 metrů.

Období vhodné k pozorování je prakticky celý rok, ale nejvhodnější jsou dva vrcholy:

  • prosinec – únor (březen), kdy táhnou sledi a jsou masivně loveni jak kosatkami, tak velrybami
  • celé léto s výskytem zejména plejtváků.

 

Termíny, ceny

Kalendář termínů a cen lodě Nonoah najdete zde…  Termíny a ceny

 

 

Kalendář termínů a cen lodě Nonoah najdete zde…  Termíny a ceny

Nahoru

Pro více informací volejte 602 36 25 25, nebo piste do zprávy na stránce KONTAKY nebo na Facebook