Lofoty

Lofoty a Vesterålen jsou zřejmě to nejlepší, co lze v Norsku nalézt. Jih je složen z několika ostrovů a mnoha divokých fjordů. Sever souostroví – často mylně také nazývaný Lofoty, je ve skutečnosti souostroví Vesterålen;  na jeho nejsevernějším výběžku leží městečka Andenes a Bleik, která jsou výchozím bodem pro pozorování velryb.

Lofoty

Plavby lze volit libovolně v oblasti ostrovů podél dvou hlavních okruhů:

1.okruh: ostrovy Moskenesøya, Flakstadøya, Vestvågøya, Gimsøya. Celý okruh kolem těchto čtyř ostrovů měří cca 100 nm.

2.okruh: ostrov Austvågsøya. Okruh kolem ostrova  měří cca 100 nm.

Výchozím i koncovým bodem pro tyto okruhy je malý přístav Henningsvær, příslušná letiště jsou Svolvær nebo Evenes – podle aktuálně nejvýhodnějších letů. Doprava mezi letištěm a lodí je zajištěna naším vozidlem. 

Vesterålen

Oblast na severním výběžku Vesterålen, u městeček Andenes a Bleik, je unikátní téměř trvalou přítomností  různých druhů kytovců, podle ročního období. Je to dáno cyklem výskytu jejich potravy – typicky např. slanečků, v kombinaci s reliéfem pevninského šelfu, který zde vytváří podmořský kaňon, přibližující se k pobřeží z hloubek přes 2000 metrů.

Období vhodné k pozorování je prakticky celý rok, ale nejvhodnější jsou dva vrcholy:

  • únor – březen, kdy táhnou sledi a jsou masivně loveni jak kosatkami, tak velrybami
  • celé léto s výskytem všech možných druhů kytovců.

 Výchozím místem je městečko a přístav Andenes, kde máme také celoroční kotviště. Protože pozorovat velryby většina posádek vydrží jen pár dnů, je plavba doplněna prohlídkou Lofot. Plavba začíná v Andenes a po několika dnech a přesycení velrybami, přeplouváme na jih (cca 150 nm) a projíždíme Lofoty. Konec trasy je v Henningsvær. Doprava do Andenes je letecky přímo na místo, doprava z Henningsvær je naším autem k vhodnému letišti  (Svolvær nebo Evenes) a odlet. Trasa může být zrcadlově obrácena – tedy začínat v Henningsvær a končit v Andenes.

Cena

Náklady na účast na těchto plavbách budou zkalkulovány během listopadu a zveřejněny na tomto místě.

Nahoru

Pro více informací volejte 602 36 25 25, mail rádi povíme ...